„Porazil mě Walker, ale já jedu dál“

David Drahonínský

   Klient   


„Pád ze třetího patra“

Někteří náměsíční jen pochodují po pokoji, chodí do ledničky pro jídlo, navštěvují WC a močí mimo toaletu – já jsem šel na balkon a spadl ze třetího patra. Psal se duben roku 1999, bylo mi 17 let, když mě našla mamka s bratrem s těžkými zraněními pod naším bytem. Stejně jako ostatní náměsíční jsem si po probuzení nic nepamatoval. Byl tam ale jeden rozdíl, já se probudil v nemocnici a nemohl jsem se hýbat. Nedovolila mi to porušená mícha, zlomená ruka, přetržená játra a prasklá slezina.

 „Bojovník tělem i duší“

Už vás někdy zakopali do písku, aby vám koukala jen hlava? Je to nepříjemný pocit, ale mohli jste alespoň mluvit. Já hlavou jen kýval a kroutil. Aby toho nebylo málo, dostal jsem ještě zápal plic. Něco pozitivního byste tenkrát hledali marně. I lékaři se tvářili k mému stavu skepticky.

Před zraněním jsem dělal taekwondo, to mě hodně bavilo. Povedlo se mi dokonce získat stříbrnou medaili na juniorském mistrovství republiky. Byl jsem bojovník tělem i duší, a to mi zachránilo život. Tělo bylo z tréninku zpevněné a vůle žít obrovská.

r

„Co bude dál?“

První dny nebyly jednoduché. Stále jsem věřil, že to rozchodím, dokonce jsem měl i nadějné záškuby v nohách. Primář mě ale vyvedl z omylu a jasně mi řekl: „Davide, ty už chodit nebudeš, jsou to křeče!“ Od prsou dolu jsem byl prostě ochrnutý.

Musel jsem se s postižením vyrovnat, i když to bylo těžké. Velkou oporou mi byla rodina, různí specialisté nebo lidé s podobným postižením. Důležité také bylo, že mě ostatní nešetřili, jednali se mnou na rovinu, a to bylo správné. Postupně jsem začal objevovat svět na čtyřech kolech a vracel jsem se do „běžného“ života.

„Škola a sport“

Vzdělání je základ, bez toho to prostě nejde. Dodělal jsem si maturitu v Jánských Lázních a následně studoval na Metropolitní univerzitě v Praze, kde jsem získal magisterský titul. V průběhu studia jsem přičichl k různým, pro mě novým, sportům. Zaujala mě bocciia a také jsem objevil lukostřelbu, tedy spíše lukostřelba objevila mě. Byla to obrovská náhoda. Měl jsem jít s kamarádem na pivo a čekal jsem na něj v tělocvičně. Zrovna tam probíhal trénink lukostřelby a tak jsem si to také zkusil. Hned napoprvé jsem všechny šípy trefil do terčovnice a tak začala moje éra střelce.

t

„Anton Špelec Lukostřelec“

Vlasta Burian ve filmu Anton Špelec Ostrostřelec toužil po medaili za vyznamenání a humorným způsobem se k ní nakonec dostal. Humor a legraci také miluji, ale k medaili bylo potřeba hlavně trénovat. Trénink, trénink a zase trénink. 5 hodin, více než 300 vystřelených šípů – to byl můj denní program. Začal jsem aktivně závodit, a to i se zdravými lukostřelci. Nesmírně mi to pomáhalo a dodávalo potřebnou sebedůvěru. První mistrovství republiky, první mistrovství světa. Začal jsem sbírat zkušenosti. Přelomový byl rok 2008 a paralympijské hry v Pekingu, kam jsem přijel bojovat o medaili. Štěstí stálo při mně a hned na mých prvních hrách jsem vybojoval zlatou medaili. Na další paralympiádě v Londýně v roce 2012 se mi podařilo získat stříbro, což bylo také úžasné. Následovala příprava na brazilské Rio de Janeiro a rok 2016. Na tento turnaj mám dvě hlavní vzpomínky. První je finále s Johny Walkerem a stříbrná medaile – mimochodem Walkera od té doby nepiji. Druhá a o mnoho důležitější byla pro mě bronzová medaile ze soutěže mixů, kterou jsem získal se Šárkou Musilovou. Šárku jsem osobně dovedl k lukostřelbě a pomohl jí tak splnit její velký sen – získat medaili.

 „Smějte se a užívejte si života“

Co se týče pracovní stránky, splnil jsem si sen, moje práce, je můj koníček – jsem profesionální sportovec. Mám skvělou přítelkyni, koníčky, přátele, často cestuji za sportem a život si tak užívám naplno. Myslím, že nejdůležitější je to nezabalit. Makat na sobě a bojovat až do konce.

Pokud někdo tvrdí, že se mu nic podobného stát nemůže, tak já jsem příkladem, že může. V době úrazu jsem žádné pojištění neměl – před pádem vás stejně nezachrání, pomůže ale s lepším startem.

David Drahonínský

Najděte si svého poradce ještě dnes

Máme pro Vás více než 200 odborníků, kteří jsou připraveni ozvat se v co nejkratším termínu.